KÜSKist ei tohi MISA teha

Mäletate veel AS Inforingi? See oli indexsee suhteliselt tundmatu ettevõte, mis pisut vähem kui aasta tagasi sai MISAst toetust, et teha terve ports toredaid filme toredatest inimestest. Puhtjuhuslikult kuulus suur osa neist ühte erakonda ja kandideerivad juba aastaid erinevatel valimistel. Avalikkuse reaktsioon toimuvale oli üsna ühemõtteline – öeldi, et see näeb näru välja, mõisteti hukka ja nõuti, et portreteeritud maksaks omast taskust kulutatud maksumaksja raha tagasi jne.

Ja nüüd on üks teine äriühing valmis saanud filmi, mis portreteerib taas tublisid kodanikke ja nende tegemisi. Kodanikke, kes samuti puhtjuhuslikult kandideerivad kohalikel valimistel. Ja filmi valmis saanud äriühingu tingimus oli, et valimistel kandideerivatest inimestest tehtud filmi tuleb näidata kindlasti enne valimisi. Selleks sooviti omale saada toetust vabakonna arendamiseks mõeldud KÜSKist, mille nõukogu keeldus siiski seda taotlust rahuldamast.

Aga tundub, et selle otsusega on peamiselt vabakonna esindajatest koosneb KÜSK nõukogu vajutanud  kellegi pisut krussis närvile. Reaktsioonid justkui „püüaks poliitikud ajad näppe vabakonna kallale“ või oleks tegemist vaikiva ajastu ja tsensuuriga, on arusaamatud ja naeruväärsed.

Filmimees ise ei näe mingit seost valimistel ja sellel filmil. Ometi nõudis ta toetust just sel tingimusel, et film, mis räägib valimistel kandideerivate inimeste tegemistest, peab linastuma enne valimisi. Seda saatnud hüüded stiilis „millal seda veel siis peaks näitama kui mitte enne valimisi“ meenutavad juba pisut Tallinna paralleeluniversumi. Millal siis veel teha penoplastist monstrume kui mitte enne valimisi?

Minu hinnangul on tegemist räige topeltmoraaliga:  Lihtsustatult – erakondadesse kuuluvatest inimestest tehtav film on paha, valimisliitudesse kuuluvatest inimestest tehtav hea. Maksumaksja raha kulutamine nende filmile on väär, meie filmi peaks aga maksumaksja raha eest vahetult enne valimisi levitama hakkama. Ja jutt sellest, et keegi oleks mingi filmi tegemise või näitamise ära keelanud, on lihtsalt filmitegijate poolne vale.

Igaüks tehku nii palju filme kui kulub, aga maksumaksja raha eest neid kampaaniavankri ette rakendada ei tohi. Mul on sügavalt hea meel, et KÜSKi nõukogul jätkus kindlameelsust see taotlus tagasi lükata. KÜSKist ei tohi MISA teha.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: