Kas vaesus on maapiirkondade probleem?

Eelmisel nädalal trükkisid lehed ära Eesti kaardi,

Statistikaamet

Statistikaamet

kus oli toodud suhtelise vaesuse määr erinevates omavalitsustes. Joonistus välja kurb pilt, kus heledamad laigud ja helgem elu paistus Tallinna ja Tartu ümbruses ning mida kaugemale riigipiiri poole, seda tumedaid toone olukord võttis.

Mida sellest kõigest järeldada? Nii mõndagi. Aga kõige muu kõrval võiks üks järeldus olla ka see, et määrad ja protsendid on olulised, aga ka paraja trikiga näitajad. Kui neisse mitte piisavalt  süveneda, võibki lasta ennast järjest tumedamaks muutuvatel värviskaaladel ära hullutada ning asjast sootuks vale mulje jääda.

Igasuguste protsentide puhul sõltub väga palju nö zoomimise astmest. Kui vaadata tervet Eestit, on vaesuse määr 17,6%. Kui vaadata omavalitsuse tasemel, oli mõnes kohas suisa 40%. Kui siit veel edasi minna küla, tänava, maja või toa tasemele, võib leida nii selliseid üksusi, kus absoluutselt kõik elanikud elavad allpool suhtelise vaesuse piiri kui ka neid, kus kõik elanikud kuuluvad riigi 100 rikkaima hulka. Seda nii Eestis, Soomes, Norras kui ka ülirikastes naftariikides.

Seepärast panin nende protsentide kõrvale ka inimeste arvud. Ja üllatus-üllatus – kõige rohkem suhtelises vaesuses elavaid inimesi elab pealinnas. Pealinnas on neid inimesi pea sama palju, kui Valga- ja Põlvamaal üldse elanikke kokku. Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Ida-Viru linnades elab sama palju inimesi suhtelises vaesuses, kui neid kogu ülejäänud Eestis kokku. Jne jne.

Ehk et kuigi seda kaarti vaadates jääb esialgu mulje, et vaeste ja seega enam riigi ja omavalitsuste tuge vajavate inimeste hulk Tallinnast ääremaade suunal muudkui suureneb, siis tegelikkus on teistpidi – enamus suhtelises vaesuses elavaid inimesi elavad meil linnades.

Jah, loomulikult Tallinnas ja Ida-Viru linnades elabki rohkem inimesi, seega on igati loogiline, et ka vaesuses elavaid inimesi on seal rohkem. Kuid kindlasti ei maksa järeldada, et vaesus oleks mingi maapiirkondade spetsiifiline probleem. Paraku elab inimesi, kelle sissetulekud pole normaalseks hakkamasaamiseks piisavad, üle terve Eesti – Kopli liinidest Kõpu poolsaareni ja Maardust Missoni.

Ma armastan statistikat! Just nii alustasin ma eelmisel nädalal statistikaameti konverentsi avades oma juttu. Statistika rikastab ja väärtustab debatti ja on väga tore, et seda suudetakse ja tahetakse esitada inimkeelselt, visuaalselt, huvitavalt. Aga teistpidi tuleb numbreid tõlgendades alati vaadata ka konteksti, kuhu need protsendid ja värviskaalad asetuvad.

2 kommentaari

 1. wordpress.com · · Vasta

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the excellent work!

 2. I’m not sure why but this site is loading very
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: