Kes on süüdi?

K

Juba valimispäeva õhtul oli selge, et enne veel kui päike tõuseb, läheb lahti nõiajaht teemal, kes on süüdi, et Keskerakond Tallinnas üle poole häältest sai. Viimased kolm päeva ongi näidanud, et valimiste põhiküsimus on arvajatel juba täiesti meelest läinud.

Meie esile tõstetud peamine probleem – vargus ja korruptsioon pealinnas – läks inimestele korda ning meile antud hääled näitasid, et inimesed soovisid muudatust just selles osas. Jah, meil ei õnnestunud lõpetada keskerakondlikku ainuvalitsemist pealinnas, aga kui vaadata tulemusi Tallinnas ja üle kogu Eesti, on selge, et IRL oli nende valimiste võitja.

Ja nüüd, kolm päeva pärast valimisi, üritavad kõik leida õigustusi ja vabandusi, miks nad valimistel edukaks ei osutunud. Kordamööda ja korraga sotsiaaldemokraatliku poliitiku ja apoliitilise sotsiaalteadlasena esinev Marju Lauristin on süüdistanud IRLi, et Eesti asja ajamine tekitas venekeelses elanikkonnas mobiliseeriva ohutunde, mis tõi nad valimiskastide juurde. Olgugi, et valimisaktiivsus langes ja oli keskmisest väiksem mitte Nõmmel ja Pirital vaid hoopis suurema venekeelse valijaskonnaga Lasnamäel ja Põhja-Tallinnas.

Äsjane sotsiaaldemokraatlik rahvastikuminister Urve Palo aga leidis, et IRL ja Reformierakond on süüdi selles, et sotsid said Narvas 36% häältest, aga Lasnamäel Sven Mikseri juhtimisel kõigest alla 5%. Ja end vabakonna kaitsva loori taha peitvad poliitilised jõud süüdistavad kõiki teisi peale enda selles, et nad isegi valimiskünnist ei suutnud ületada.

Head inimesed, vaadake veelkord valimistulemustele otsa. Delfis ilmus selle kohta eile hea kaart, kus oli ära näidatud, millistes jaoskondades millised erakonnad enamuse saavutasid. Meie seisukohast oli tulemus ühelt poolt muidugi hea – kui üks punaseks värvunud jaoskond välja arvata, oli tulemuse pealinnas ühtlaselt sini-roheline. Aga teisalt annab see selge sõnumi ka selle kohta, et Savisaar ei saanud ülekaalu volikogus tänu venekeelsetele valimislaulukestele.

Keskerakond võttis ka veerandi Pirital antud häältest, mis on ju traditsiooniliselt eestlaste enamusega asustatud piirkond. Ka Nõmmel pidas 4400 inimest just keskerakondlikku linnajuhtimist kõige õigemaks ja paremaks.

See näitab selgelt, et põhiküsimus, kuigi seda täna proovitakse nii näidata, ei olnud rahvuste vastandamine, vaid see, kas korruptiivne ja maksumaksja raha eest ühe erakonna valimispropagandat tegev linnajuhtimine saab jätkuda. Mitte eestlased vs venelased, vaid korruptandid vs ausa linnajuhtimise pooldajad. Küsimus ei ole rahvuses, vaid varguse tolereerimises.

Kõigepealt on „süüdi“ ikkagi Keskerakond, kes lisaks otsesele korruptsioonile Tallinnas on maksumaksjate raha eest tootnud linnameedias keskpropagandat, pooltõdesid ja suisa valet mahtudes, millega võistlemine käib teistele erakondadele üle jõu. Kes tahab näha Keskerakonna tegelikku kampaaniat võib Youtubes vaadata leheveergudel nii malbe Yana Toomi räiget pöördumist venekeelsete valijate poole, kus neid hirmutatakse uue pronksiöö ja pronkssõduri-koalitsiooniga.

Meie otsus öelda tõde välja reljeefselt ja ilustamata ja juhtida tähelepanu Tallinna peamisele probleemide allikale – korruptsioonile – tõi kaasa süüdistused, et tegeleme poriloopimise ja tsirkusega, mis varjutab sisulise debati. Seda hoolimata sellest, et IRL võitis näiteks Postimehe päevade pikkuse ja sisuka online-väitluse. Suurem osa meie ühistest valijatest siiski arvas, et valetamine ja varastamine on Tallinnas kõige olulisemaks probleemiks ja toetas IRLi.

Tukkudes ja uhkeid pressiteateid tehes 21. sajandil valimiskampaaniat ei võideta. Kahjuks on venekeelses inforuumis oma sõnumi kohaleviimine muidugi määratult raskem, sest selline asi nagu sõltumatu venekeelne meedia on Eestis vaeslapse osas. Aga me kindlasti jätkame oma aktsioonidega ja loodame, et ei satu taas omade “sõbaliku tule“ alla. See ei ole poriloopimine ja tsirkus, kui tõsistest asjadest räägitakse ebatavalisel viisil. Siidkinnastes totaalsete propagandamasinatega ei võidelda. Ja tõde ja vale jäävad iseendaks sõltumata levitamise viisist.

Pole kahtlust, et kui midagi ei muutu, siis maksavad Tallinna maksumaksjad otse või kaudselt kinni ka Keskerakonna Europarlamendi ja Riigikogu kampaania. See peab olema demokraatlikus õigusriigis lubamatu. Loodame juba lähiajal saada Riigikohtu hinnangu “Tallinn aitab” kampaaniale ja kui vaja mõtleme läbi seaduste parandamise, mis kriminaliseerivad linnaeelarvest erakonna valimiskampaania tegemise. Kui meie pingutusi kroonib edu, muutub tasapisi kõik.

Pikas vaates on lahenduseks venekeelsetele lastele antava koolihariduse kvaliteedi parandamine ja eesti keele õpetamine heal tasemel mitte alates gümnaasiumist vaid juba päris maast madalast peale. Heal tasemel koolihariduse andmine kõigile lastele on ja jääb IRLI üheks peamiseks eesmärgiks kõikjal Eestis. Miks on Keskerakond selle kava vastu suunanud kõik oma relvad, pole ka raske arvata – see lihtsalt võtaks neilt valijad. Aga kahjuks võtab see paljudelt vene noortelt ka lootuse paremale tulevikule, mis ongi Keskerakonna kõige räigem sigadus.

 

Artikkel ilmus pärast 2013 KOV valimisi Delfis.

Lisa kommentaar

Tutvustus

Siim Kiisler on Isamaa erakonda kuuluv Riigikogu liige. Enne seda on ta olnud regionaalminister, majandusministeeriumi abiminister, juhtinud erakonna fraktsiooni Riigikogus ning töötanud Tallinna kesklinna vanemana. Siim elab koos naise, tütre ja nelja pojaga oma vanaisa ehitatud majas Nõmme mändide all.