Kui terve rehkenduse asemel tehakse pool

K

Eilses EPLi juhtkirjas toodi välja kalkulatsioon Sisekaitseakadeemia võimaliku Ida-Virumaale üleviimise kohta, mis lõppes tulemusega 2:1 pealinnas jätkamise kasuks. Paraku on selle puhul lähtutud koolipapa sõbralikust soovisusest Tootsile – kui tervet rehkendust ei jõua, tee pool.

Jah, sisejulgeoleku alase õppe üleviimine Ida-Virumaale maksab. Nii uute hoonete ehitamine kui olemasolevate renoveerimine on kulukas investeering. Aga rõhk peab „kulu“ kõrval olema ka sõnal „investeering“. See on investeering kogu Ida-Virumaa arengusse. Samuti ei saa alahinnata selle otsuse julgeolekupoliitilist mõju.

Kuigi nende konkreetsete numbrite osas, mis ajakirjandusestki läbi käinud, võib olla mõõdukalt skeptiline. Kindlasti on neis ruumi kokkuhoiuks ja tuleb vahet teha soovidel ja vajadustel. Ja koorem betooni või kopatäis kruusa, rääkimata ehitustööliste palgast, ei ole Virumaal kallim kui pealinnas Pirital.

Teine peamine vastuargument oli kvaliteetsete õppejõudude leidmise keerukus. See on keerukas, aga mitte võimatu. Aastaid on sisejulgeoleku alast haridust antud ka Paikusel, mis ei asu pealinnale oluliselt lähemal kui näiteks Narva. On leitud nii õppejõud kui ka õpihimulised. Kui aga algusest peale deklareerida, et see pole võimalik kuskil mujal peale Tallinna, siis ilmselt saab see jutt peagi ka reaalsuseks.

Ei pea olema matemaatikaprofessor, et teada, et soovitud tulemuse saamiseks tuleb lihtsalt sobivad liidetavad-lahutatavad ritta panna. Sellise universaalse arvutusega oleks võimalik ära tõestada sisuliselt kogu avaliku sektori Tallinna koondamise vajadus. Puht aritmeetiliselt võibki see ahvatlev olla, kuid vaadates numbrite taha, ei saa sellega kuidagi nõustuda. Sest ainult numbreid ja neidki vaid valikuliselt vaadates oleks ilmselt mõistlikum koonduda juba Helsingisse. Kui mitte New Yorki…

Mul oleks üks universaalne soovitus nii kõigile akadeemia üleviimise pooldajatele kui vastastele – minge käige Narvas. Täna on seal eestlasi 60 000 elanikust kõigest mõni protsent. Narvas on tuhandeid inimesi, kes pole kunagi käinud Tartus, rääkimata Kagu-Eestist või saartest. Tuhandeid inimesi, kelle teadvuses ja teadmistes puudub igapäevane side Eesti riigiga.

Tuhande sisejulgeolekuõppe kadeti lisandumine linnapilti oleks tuntav samm riigi kohalolu suurendamiseks. Ja kui me täna neid otsuseid ei tee, ei ole mõtet ka 20 aasta pärast käsi laiutada, et midagi pole muutunud.

Mul on kahju, et neljas võim, kes sageli heidab ette, et riigi otsustes puudub regionaalne mõõde, on asunud ise jõuliselt toetama „kõik Tallinna!“ ideed. Üks suuremaid väljakutseid, mis meie riigil järgneval kümnendil ees seisab, on maakonnakeskuste tugevdamine. Sisekaitseakadeemia üleviimine on üks väga selge ja vajalik samm selles suunas, mida pooliku rehkendusega peatada ei tohiks.

1 kommentaar

Tutvustus

Siim Kiisler on Isamaa erakonda kuuluv Riigikogu liige. Enne seda on ta olnud regionaalminister, majandusministeeriumi abiminister, juhtinud erakonna fraktsiooni Riigikogus ning töötanud Tallinna kesklinna vanemana. Siim elab koos naise, tütre ja nelja pojaga oma vanaisa ehitatud majas Nõmme mändide all.