Väärtustades väikesaari

V

Eestis on 1521 saart. Suur osa on neist muidugi tibatillukesed ja koduks vaid lindudele, kuid terve rida on ka selliseid, kus igapäevaselt inimesi näha võib. Kui jätta kõige suuremad kõrvale, siis tegelikult tuleb neil tublidel inimestel, kes seal elavad, seista silmitsi üsna keeruliste oludega. Kui juulikuus võib elu mõnel Eesti väikesaarel tunduda mugav ja idülliline, siis novembrikuiste sügistormide või veebruarikuise jäävangis oleku ajal on olukord märksa keerulisem.

Mõned aastad tagasi oli erilise tähelepanu all üksnes Kihnu saar, oli suisa eraldi toetusprogramm, kus sealse kogukonna tegemisi toetati. Regionaalministriks saades ja olukorraga tutvudes sai üsna ruttu selgeks, et sellest ei piisa ning nii laiendasime programmi ka teistele püsiasustusega väikesaartele, sest ilma riigipoolse toetuseta on neil saartel väga keeruline teha vajalikke investeeringuid. Lisaks on riik väljaspool seda programmi panustanud väga suuri summasid.

Üle 70 000 euro maksev mootorpaat Osmussaarele või Kesselaiu päästepunkti ja Vormsi tankla rajamine on vaid mõned konkreetsed näited toetatud tegevustest. Saarevahtide palkamine, paatide ja väikelaevade soetamine, sadamate välja ehitamine, päästepunktide rajamine, sõidukite soetamine – seda loetelu objektidest ja tegevustest, mida riik on oma toetusprogrammidest saartele ehitanud, võiks jätkata üsna pikalt. Viimase 5 aasta jooksul on see summa üle 40 miljoni euro. See ei ole mingi eriteene, vaid riigi kohustus nende inimeste ja perede ees, kes igapäevaselt väikesaartel eluvaimu sees hoiavad.

Aga fakt on ka see, et selle kohustuse täitmise käigus on riigi investeeringud ühe elaniku kohta väikesaartel kordades suuremad kui üheski teises Eesti piirkonnas. Samas ei saa seda kanda ainult kulupoolele, sest tänu neile investeeringutele on väikesaarte võlud avatud ka mandrirahvale ja välisturistidel. See omakorda annab võimenduse kohalikku majandusse.

Riik saab appi tulla seal, kus kohapeal on olemas aktiivne kogukond ja teotahtelised inimesed. Saarerahvast tuleb selles osas tunnustada ja mandriinimestel on neilt palju õppida. Ma olen Ida-Virumaa probleemidest rääkides alati välja toonud, et neil puuduvad selged ja tõsiseltvõetavad eestkõnelejad, nn oma maffia ning saartel on sellised aktivistid täitsa olemas. Riigikogus on saarte ühendus ning minu juhtida on väikesaarte valitsuskomisjon, kus arutame saarte ja erinevate ministeeriumide esindajatega läbi üleskerkivaid probleeme.

Seesama komisjon leidis paar aastat tagasi, et tuleks senist väikesaarte regulatsiooni täiendada ja täpsustada. Tundub uskumatu, aga tegelikult pole kuskil kirjas isegi seda, mis on püsiasustusega väikesaar. Kui väike ta peab olema ja millest alates loetakse asustust püsiasustuseks?  On selleks üks inimene, kes seal suvitamas käib või loetakse püsiasustuseks ikkagi seda, kui saarel on olemas seal aastaringselt elav kogukond? Või piisab sellest, kui on teada, et saarel on kunagi keegi elanud? Selles tulebki erinevatel osapooltel kokku leppida. Need on arutelukohad ja mul on hea meel, et arutelu selle ümber on käima läinud.

Küsimusi, millele tuleb koos saarerahvaga vastused leida, on teisigi. Näiteks täna on seaduses kirjas, et oluliste küsimuste arutamiseks tuleb vähemalt pooltel saareelanikel kord aastas koguneda üldkogule. See on vana ja ajalooline traditsioon, paraku tunnistavad ka saarlased ise, et kui üksikud erandid välja jätta, siis ei ole lihtsalt reaalne sellist kogu kokku kutsuda ning üldkogud kui sellised ei toimi. Nii rikuvadki suur osa saari seadust, kuid nii nemad ise kui ühiskond tolereerib ja aktsepteerib seda. Me peaks selliseid olukordi vältima, sest see devalveerib kogu meie seadusandlust. Nii et sellistes küsimuses tuleks viia seadusandlus kooskõlla reaalse elu ja inimeste soovidega.

Väikesaared on väärtus, mida riik on otsustanud toetada. Otsuseid ei tehta tagaselja ega salamisi, ka see debatt siin lehes näitab, et enne seaduseks vormimist oleme algatanud avaliku arutelu. See on vajalik, et tulemus oleks võimalikult sobiv kõigile osapooltele.

Artikkel ilmus 10.10.2013 Postimehes

kommentaari

 • As you may possibly all know eight Ball Pool by Miniclip is
  the biggest and best multiplayer Pool match online! It offers you the ability to enjoy for free of charge from other opponents.
  It is tough to get coins when you don’t have the 8 Ball ultimate tool
  4.three this is why you will need to have this tool to display off in the multiplayer
  tournaments and can brag with the 8 ball ultimate hack four.3 you ended up in a
  position to purchase all sorts of cues and desk skin.
  With this eight Ball multiplayer cheat you in
  a position to enter the pool store and acquiring anything
  at all to personalize your profile to your eyes. With two clicks you will have Free Miniclip
  Credits, Limitless Free of charge 8 Ball Multiplayer Pool
  Details, Free 8 Ball Multiplayer Awards and final but not minimum Cost-free eight Ball Pool Multiplayer Precision Hack.

  You will almost always auto-win your 8ball game titles.
  With the eight Ball Pool Greatest Hack four.three, You will no lengthier have
  to devote your complete day striving to earn all achievements
  or squander your beneficial money on pool cues, tables
  or boosts! This eight Ball Multiplayer Hack will conserve you treasured
  time by obtaining all what you want in 1 simply click, You will be ready to modify amount of cash you wish
  much. It offers many features that no other equipment will give.
  What are you waiting around for? Make the most of
  8 Ball Pool Multiplayer!

 • Be sure to clearly state how often you will contact them and
  remind them that their information will not be shared with any third party.
  At the market growth and development front, molecular diagnostic will lead
  the IVD market and emerge as a lucrative business segment for investments.
  For instance, Colgate-Palmolive replaced it with lactic acid in Palmolive
  Antibacterial Dish Liquid.

 • Nice post. I used to be checking constantly this blog and I am inspired!
  Extremely helpful info specifically the closing section 🙂 I deal with such information a lot.
  I used to be looking for this particular info for a long time.

  Thanks and good luck.

 • Once you slip the papers inside, dipping the cookies in melted pastel candy coating will make for
  an easy yet adorable shower gift for guests. Gift baskets
  serve as a suitable gift for any occasion, and
  for Christmas, appropriate inclusions inside the gift basket are foods
  such as chocolates or other sweets, baked items, gourmet goodies or a bottle of wine.
  Some of the main forms of biometrics are related to the shape of the
  body.

Tutvustus

Siim Kiisler on Isamaa erakonda kuuluv Riigikogu liige. Enne seda on ta olnud regionaalminister, majandusministeeriumi abiminister, juhtinud erakonna fraktsiooni Riigikogus ning töötanud Tallinna kesklinna vanemana. Siim elab koos naise, tütre ja nelja pojaga oma vanaisa ehitatud majas Nõmme mändide all.