Rehepapid kasutavad võimalust

R
Pilt aadressilt weplay.ee

Kodualuse maa maamaksust vabastamisest soovivad mõned omavalitsusjuhid maalida kohutavat tonti, mille varjus siis läbi viia maksutõus. Umbes nagu tegi Tallinn tänavu, kui maamaksuvabastuse sildi all tegelikult maamaksu laekumine suurenes. Selline rehepaplus pole kindlasti põhjendatud.

Kui võtta konkreetselt Haapsalu näide, siis laekumata jääv ca 20 000 eurot moodustab linna eelarvest 0,2%. Kui öeldakse, et just see raha on puudu, siis see on lihtsalt ettekääne oma kohalike ettevõtete maksukoormuse tõstmiseks

Et kõik oleks selge ja arusaadav, siis veelkord puust ja punaseks:

  • Omavalitsustele kompenseeritakse maamaksust saamata jääv tulu neile mineva tulumaksu % suurendamisega järgmisel aastal 11,57 ja ülejärgmisel aastal 11,6 protsendini.
  • Saamata jäänud tulu otsustas valitsus kompenseerida tulumaksu % suurendamise kaudu. Kokkuvõttes on see omavalitsustele kasulik – kui oleks otsustatud eraldada kindel summa, oleks see summa aastast aastasse sama. Kõikide prognooside põhjal tulumaksu laekumine aga suureneb järgnevatel aastatel ning kindlasti on paari järgmise aasta vaates plussis kõik omavalitsused. Ka need vähesed, kellel järgmine aasta võib laekuda pisut vähem. Ja selliseid ei ole kindlasti neljandik nagu väidetakse.
  • Ja lõpetuseks – kui valitsust püütakse näidata kurja ja kiuslikuna, kes justkui on kellegi raha ära võtnud, siis see ei ole nii. Vastupidi – kodualuse maa maamaksust vabastamisega jätsime me raha koduomanike taskusse alles. See raha jäi meie peredele.

Siin ka eile AK-s olnud lõik samal teemal.

Lisa kommentaar

Tutvustus

Siim Kiisler on Isamaa erakonda kuuluv Riigikogu liige. Enne seda on ta olnud regionaalminister, majandusministeeriumi abiminister, juhtinud erakonna fraktsiooni Riigikogus ning töötanud Tallinna kesklinna vanemana. Siim elab koos naise, tütre ja nelja pojaga oma vanaisa ehitatud majas Nõmme mändide all.