Kui kohalik demokraatia on LIIGA kohalik

K

Riigikontrolli eile avaldatud auditis on tõdetud, et uuritud 10st kohalikust omavlaitsusest esines korruptsioonihõngulisi tehinguid kaheksas. Paraku need järeldused ei üllata. Kohalik demokraatia on küll väga oluline riigi nurgakivi, aga auditis toodu näitab selgelt, mis juhtub siis, kui seda rakendada väga väikesel territooriumil ja kitsas inimeste ringis.

Mis siis teha? Üheks võimalikuks lahenduseks oleks sisekontrolli suurendamine ja tõhustamine omavalitsustes. Aga selge on ka see, et 7 või 8 töötajaga omavalitsustes nüüd igale poole siseaudiitor palgata ei ole reaalne. Praeguste kontrollimehhanismide tõhustamiseks jääb aga sageli teadmistest ja oskustest väheks. Ainukese lahendusena näen mina suuremate ja tugevamate omavalitsuste loomist, kus on võimalik ka selliste probleemidega sisuliselt tegeleda, õigemini neid ennetada.

Selle mõtte vastased saavad nüüd kohe öelda, et aga suurtes linnades on probleem samasugune või isegi suurem. Aga suurus loob vähemalt eelduse probleemiga tegelemiseks ja edasine sõltub juba tahtest. Superkohaliku demokraatia puhul ollakse aga sageli selle lõhkise küna ees, kus kõik vähegi aktiivsemad inimesed on ühel või teisel viisil valla juhtimisse kaasatud.

Auditi materjalid on SIIN

Lisa kommentaar

Tutvustus

Siim Kiisler on Isamaa erakonda kuuluv Riigikogu liige. Enne seda on ta olnud regionaalminister, majandusministeeriumi abiminister, juhtinud erakonna fraktsiooni Riigikogus ning töötanud Tallinna kesklinna vanemana. Siim elab koos naise, tütre ja nelja pojaga oma vanaisa ehitatud majas Nõmme mändide all.